Laura's Cbv Summary

Study material generic cover image
  • This + 400k other summaries
  • A unique study and practice tool
  • Never study anything twice again
  • Get the grades you hope for
  • 100% sure, 100% understanding
Discover Study Smart
Remember faster, study better. Scientifically proven.
Trustpilot Logo

Read the summary and the most important questions on Laura's CBV Summary

  • 8 Standard Cost Tools

    This is a preview. There are 5 more flashcards available for chapter 8
    Show more cards here

  • What are Control Points in Food Service?

    Basic operating activities that must be performed in any foodservice business. These control points help to give the result of guest satisfaction.
  • What are control points in Food Service grouped together as Production Activities?

    Preparing, Cooking, and Holding
  • What are the advantages and disadvantages of a Standard Recipe?

    Advantages
    • Less supervision
    • Consistency
    • Can estimate amount of portions more accurately

    Disadvantages
    • Less creativity
    • Time-consuming to train employees
  • What are the objectives of a standard recipe?

    • Calculate standard portion cost
    • Determine the selling price of the menu item
    • Optimize menu profitability
    • Make annual budgets
  • What is the definition of the standard purchase specifications?

    A list of detailed characteristics desired in a product for specific use. 

    It contains information like the name of the product, quality standards, price, and the number of the portion to be produced out of it.
  • How do you compare the same product for the same price from different companies to figure out which product has the best value?

    By calculating the yield and which product has the highest yield has the highest value.
  • What do the costs per servable kg of a product actually represent?

    The cost per kilogram of the net volume of a food item after it has been processed and made ready for the guest.
  • What is the Ideal Cost?

    What your cost would be if you run the perfect company without waste. 
  • 8.1 Formulas S.C.T

    This is a preview. There are 2 more flashcards available for chapter 8.1
    Show more cards here

  • What is the formula to calculate the (EP) Edible Portion Cost per (servable) Kg?

    EP Cost per Kg= AP Price/Yield %
    or
    EP Cost per Kg= AP Price*AP weight/EP weight
  • How do you calculate the New EP cost per Kg using the cost factor and what are the formulas?

    First --> Calculate the cost factor:
    Cost Factor= EP Cost/ AP Price 

    Second--> Calculate the New EP cost per Kg using th cost factor:
    New EP cost per Kg= New AP price x  Cost factor

To read further, please click:

Read the full summary
This summary +380.000 other summaries A unique study tool A rehearsal system for this summary Studycoaching with videos
  • Higher grades + faster learning
  • Never study anything twice
  • 100% sure, 100% understanding
Discover Study Smart